עלון ההתחברות בעברית עבור בן התרבות הערבית

הבעיה:

הסכסוך הממושך בארץ הקודש, שאינו מפסיק לגבות את קורבנותיו ונזקיו, יצר במזרח התיכון אווירה של עוינות ושנאה והפך את האזור למקום המאויים ביותר עלי אדמות. העוינות הינה כה גדולה, עד שכל המאמצים המושקעים כדי לשים קץ לסכסוך ע"י הקמת מדינה פלשתינאית לצידה של ישראל, לא רק שלא יביאו לפתרון הבעיה אלא שגם יזרזו את פתיחת הסיבוב הבא של מעשי האלימות. מדינה פלשתינאית, אפילו אם תוקם בגבולות 67 במלואם, איננה יכולה להתקיים בכוחות עצמה, מה עוד שרוב הפלגים הפלשתינאים מתיחסים למדינה בגבולות כאלה כפתרון זמני ותו לא. פלגים אלה כלל לא יוותרו על החלום לשלוט בכל פלשתין מהים עד הנהר. ההתחמשות האירנית המסיבית וזליגתה לחיזבאללה, יחד עם נטישתה הצפויה של עיראק על ידי ארה"ב, רק יעודדו מגמה זו ויתמכו בה. לאחר שמלחמת 2006 בין ישראל והחיזבאללה כבר הדגימה לעין כל את הנזק הרב שמלחמה במאה ה-21 יכולה לגרום לכל המשתתפים בה, אין מנוס מהמסקנה שהפיתרון המאולץ של שתי מדינות ממערב לירדן הינו מתכון לאי יציבות ולסכנות גדולות ביותר.

הפתרון – התחברות:

מאחר שפתרון שתי המדינות אינו טומן בחובו טובות לתושבי האזור ואף נראה שאינו בר השגה בעיקר מסיבה זו, ומאחר שרעיון המדינה הדו-לאומית כבר הוכיח עצמו כצרה צרורה במקומות אחרים, הרי שלאור כל מה שכבר הוצג בדף הבית של האתר הפתרון מתמצה בחזרה של מרבית הפלשתינאים לעם ישראל – התחברות של שלום בין הפלשתינאים ליהודים בא"י המערבית ויצירה של מדינת אחת ללאום אחד, ללא כל כפיה דתית. זהו פתרון צודק ומוסרי, שיתבצע מתוך הכרה ובחירה חופשית ושביכולתו לשחרר הן את הפלשתינאים והן את היהודים מהטרגדיה של הסכסוך במזרח התיכון.

התחברות מהי?

ההתחברות מציעה ליהודים ולפלשתינאים כאחד, מהלך של שינוי תודעתי: על הצדדים להבין שבעת שהיהודים חיו כ-2000 שנה בגולה ושימרו את תודעת הלאום והמולדת בעזרת דבקותם חסרת הפשרות בדתם, דבקו מרבית הפלשתינאים, שאבותיהם נמנו על עם ישראל, בצורה חסרת פשרות באדמת המולדת, אך בעקבות אינוסם על ידי הכובשים הזרים לדתות זרות, איבדו את זהותם הלאומית האמיתית.

התחברות כיצד?

ללא כפייה דתית יקבלו הפלשתינאים שירצו בכך הכשרה לקראת השתלבותם מחדש בעם ישראל. ההכשרה תכלול את השפה העברית, התרבות העברית, ההיסטוריה של ארץ ישראל ושל עם ישראל, התנ"ך והכרה של המסורת היהודית והמוסר היהודי. ההכשרה תנטרל את ההסתה שהוסתו הפלשתינאים כנגד אחיהם היהודים ותאפשר להם להיות אזרחים שווים במדינת ישראל המורחבת. ההכשרה תבוצע בהדרגה, בתנאי אולפן, בהיקף של רבבות משתלבים בשנה. מהבחינה הדתית הקירבה בין היהדות לאיסלם בבסיסם גדולה ואין הצדקה להמשך הסכסוך בגין ההבדל ביניהם. דיאלוג בין דתי בארץ הקודש יתרום להרגעת המתיחות בעולם. פלשתינאים שלא ירצו להתחבר יקבלו מעמד תושב, כמו תושבי מזרח ירושלים ובעלי גרין קארד בארה"ב.

במקביל יקבלו היהודים הכשרה להכרת התהליך ההיסטורי במסגרתו הופרדו מהם אחיהם הפלשתינאים, ולהכרת תרבותם, כדי שיוכלו לקבלם כאזרחים שווים במסגרת לאומית אחת ולפרוק את השנאה שהצטברה בקרב חלק מהם עקב הצלקות הרבות שהמאבק על ארץ ישראל הותיר אצלם. בכך תהפוך הכשרת הלבבות לכור היתוך שילכד את תושבי הארץ.

האם ההתחברות אפשרית?

רבים מקרב תושבי הקו הירוק לסוגיהם יפקפקו באפשרות להחזיר את הפלשתינאים לעם ישראל. הרי מלחמות אחים ופילוגים הם לחם חוקה של ההיסטוריה. אולם מרבית תושבי יש"ע שזקניהם זוכרים עדיין את שלטון ירדן ומצרים עד שנת 1967, למדו לאחר מכן להעריך את יתרונות שלטון ישראל, וכבר הספיקו ללמוד, לאחר ישום הסכמי אוסלו וכל אשר התרחש בעקבות זאת, את משמעות השליטה בהם של ההנהגות הפלשתינאיות השונות. כיום כל בר דעת מקירבם יודע שהאסון הגדול ביותר שיכול לקרות להם הוא הקמת מדינה פלשתינאית. כאשר מוצף בפניהם מוצאם המשותף עם היהודים, דבר הידוע לרבים בקירבם, חזרתם לעם ישראל בצורה המוצעת כאן הינה הפתרון שהם מעדיפים לעצמם ולילדיהם. גם הבדואים הישראלים שהפגינו בעבר נאמנות רבה למדינת ישראל ורובם שרתו בצה"ל, במידה רבה עקב הידע בקירבם על מוצאם מעם ישראל, הפכו בחלקם בשנים האחרונות לעוינים למדינה, עקב היחס המתנכר וכפוי הטובה כלפיהם שהפכם לאזרחים סוג ג'. רובם ישמחו לקראת האפשרות לחזור לעם ישראל בשיטה המוצעת, תהליך שניסה דוד בן גוריון לבצע כבר בשנת 1956 כאשר הקרקע עדיין לא היתה בשלה לכך. לאחר שתהליך התחברותם של תושבי יו"ש והבדואים הישראלים יוכתר בהצלחה, יתקנאו באלה חלק מהאחרים היושבים כיום ממערב לירדן, ויתחברו אף הם. כדי שהתהליך יהיה מקובל גם על היהודים, הוא לא יחול על הפליטים הפלשתינאים החיים מחוץ לארץ ישראל המערבית, פרט לחריגים מועטים ביותר במספרם.

יתרון ההתחברות:

הפלשתינאים והיהודים ישתחררו מטרגדיית הטרור ויפנו את כל מרצם לכיוון קונסטרוקטיבי, ובעזרת יתר העולם, שיירתם לעזור בפתרון הסכסוך שבמוקד הטרור העולמי, תיהפך ארץ ישראל למוקד של פריחה ושגשוג חסרי תקדים לכל תושביה. אווירת השלום תאפשר לרבים מיהודי התפוצות הסובלים מאנטישמיות ואינם מעוינים בהתבוללות בניהם, לעלות לישראל. פלגים בעם שהמחלוקת ביניהם היא בנושא פתרון הסכסוך בארץ יוכלו להתמזג ולתרום ליציבות שלטונית.

שלום במזרח התיכון יאפשר הקמה הדרגתית של שוק משותף בין ארצות ערב לישראל. במסגרת זו יבואו לידי ביטוי מחד, המשאבים, כח העבודה וגודל השוק הערבים, ומאידך, הכשרון הטכלונוגי הישראלי. הפלשתינאים המעורים בתרבות שני הצדדים יתפסו מקום מרכזי בהתפתחות הכלכלית של האזור.

חומרים נוספים:

כדי לקבל את תגובתו לתכנית ההתחברות של האמן והפובליציסט דודו אלהרר ניתן כאן לקרוא את  אפשרות ממשית לשלום בר-קיימא.

כדי לקבל ידע רחב יותר תוכל כאן להוריד את ספרון ההתחברות למחשבך.

כדי להעמיק את הידע הן בנושא השורשים והן בנושא הפתרון, ביכולתך להזמין את הספר לא ישא אח אל אח חרב. על הספר:

הספר לא ישא אח אל אח חרב מפרט את תוצאותיו של מחקר מקיף על ההיסטוריה של ארץ ישראל באלפיים השנים האחרונות מנקודת ראות דמוגרפית. בניגוד לסברה המקובלת, שהינה חסרת כל בסיס עובדתי כלשהו, על כך שכמעט כל יהודי ארץ ישראל עזבו את ארצם, הספר מציג את הגזירה שהוצאה בשנת 1012, בשם החליף הפטימי אל חאכם, כנקודת המפתח למצב שנוצר בארץ ישראל.

עד לאותה שנה היוו הנוצרים שאינם מעם ישראל רוב גדול באוכלוסיית ארץ ישראל. הגזירה דרשה מכל מי שאינו מתאסלם לעזוב את הארץ. לאחר שרוב הנוצרים עזבו, חזר עם ישראל להיות רוב בארצו אך נאלץ להתאסלם למראית עין – בביתו המשיכו בניו לקיים את מצוות דתם המקורית. עקב שינוי שם הארץ, על ידי קיסר רומי, מיהודה לפלשתינה, נקראים כיום אנוסים אלה של עם ישראל שאיבדו את זהותם המקורית – פלשתינאים.

דבריו של פרופ' מרק גופין על הקרבה הגנטית בין היהודים והפלשתינאים: